Ako vyčistiť biele tenisky?

Ako vyčistiť biele tenisky? 🧼

Sú čisté ako padlý sneh! Biele tenisky práve vytiahnuté z krabice septembra pripravené na prvý výlet v botníku, na ulici strhávajú pozornosť a pritom sedí ku každému outfitu. Ako im ponechať auru nových topánok čo najdlhšie?

Ešte než vyrazíte do spoločnosti

Základom je účinná impregnácia hneď na začiatku. Ešte než s bielymi teniskami vyrazíte robiť parádu von, ošetrite je kvalitný impregnáciou. Či už sú vaše biele tenisky kožené alebo plátené, zaslúži si ochrániť pred drobnými čiastočkami prachu i veľkými kvapkami, ktorým niekedy zabrániť nejde.

Najrýchlejšie totiž vyčistíte iba také tenisky, na ktorých bielej farbe je neviditeľný ochranný film.

Pravidelnou starostlivosťou k bielym teniskám

Akonáhle zahliadnete na látkových aj kožených teniskách nečistotu, zasiahnite. Špina sa dokáže zažrat hlboko do materiálov a potom je ich čistenie oveľa ťažšie. Preto odporúčame zaradiť do svojej týždennej rutiny aj jednu polhodinku vyčlenenú pre starostlivosť o obuv. Nielen tie biele tenisky to ocenia.

  Čo k tomu budete potrebovať?
 • Starý zubnú kefku alebo iný malý kefku s mäkkými štetinami
 • Prášok na bielizeň
 • Misku s vodou
 • Do misky dajte trochu vody, prášok na bielizeň a vytvorte hustejšie kašičku. Pomocou zubnej kefky sa dostanete aj do drobných záhybov na podrážke a starobu topánok ani pretancovanej noci sa na vašich bielych teniskách neprejaví.

  Vezmite to od podlahy

  Po dlhšej dobe nosenia využite k čisteniu miesto prášku na pranie jedlú sódu. Škrabance a odreniny na biele podrážke si špičke môžete ako zmizíkom odstrániť bielym lakom na nechty či odolným lakovým popisovačom z papiernictva. Pokiaľ máte látkové biele tenisky bez lepené gumy, potom ich môžete nechať uschnúť na priamom slniečku. Aj to pomôže bielej farbe vyniknúť. Ale pozor, ak na priame slniečko vystavíte tenisky s gumou, môžu sa na nich vytvoriť zažltnuté škvrny, ktoré z topánok už nedostanete. Na slnku môžu oxidovať stopy lepidla a iných chemikálií, ktoré topánky nenávratne poškodí. Radšej také topánky sušte vypchaté novinami v miestnosti, ktorá je dobre vetraná.

  Tenisky do práčky?

  Až posledná možností pri čistení obuvi by mala byť automatická práčka. V TAKE prípade je to 50:50, že vytiahnete svoje topánky krajší, než ste ich do práčky vkladali. Ak sa k takémuto kroku uchýlite, perte topánky jednotlivo uzatvorené vo vreckách na pranie, s vytiahnutými šnúrkami, bez bielidlá a aviváže a vždy len na jemný program.

  Šité plátené topánky majú šancu na prežitie. Tie lepené sú na tom biedne a tie kožené tým rovno odsudzujete k ceste do popolnice. Preto sa musíme vrátiť hneď na začiatok. Impregnácia je základ.


  Biele tenisky