Obľúbená značka Vans má svoju pohnutú históriu

Kalifornská firma Vans, zameraná na výrobu športovej obuvi a oblečenia, bola založená Paulom Van Doren v roku 1966. Záujem o obuv v ňom vzbudila jeho matka, ktorá pracovala ako šička v miestnej obuvníckej firme. Snom mladého Paula bolo vybudovať vlastnú firmu, čo sa mu v spolupráci s bratom Jamesom a niekoľkými priateľmi tiež podarilo. Po štyroch rokoch tvrdej práce sa Vans stal vyhľadávanou značkou športovej obuvi so sieťou predajní aj mimo Kalifornii.

Búrlivá 70. roky a vzostup firmy Vans

Nasledovala plodná 70. roky, ktorá priala rozvoju hudby, filmu, umenie i športu. Mládež mala svoje športové aj hudobné idoly - Seana Penna, Jamesa Deana, Johna Travoltu, ktorí udávali trendy v obliekaní aj módnym štýlu. Sean Penn sa v roku 1982 objavil vo filme Fast Times at Ridgemont High v modeli od značky Vans a tým sa pričinil o jej raketový vzostup. Kto nemal tenisky od Vans - ten bol pre svoje okolie naprostý outsider.

Rozšírenie obchodných aktivít mimo Ameriky

Obuv a oblečenie značky Vans sa začali predávať aj v ostatných krajinách a následne po celom svete. Vans expandoval a vo svojom výrobnom programe sa zameriaval na modely vhodné pre cyklistiku i basketbal a samozrejme skateboarding. Vyznávači skateboarding sa stali cieľovou skupinou, ktorá si obuv značky Vans veľmi obľúbila. V roku 1976 poveril Paul Van Doren vedením firmy svojho brata Jamesa, aby mal priestor pre vlastné koníčky a sebarealizáciu.

Konkurenčný boj a bankrot spoločnosti Vans

Úspech však nemusí trvať večne a nie je dobré zaspávať na vavrínoch. Spoločnosť Vans začala zvádzať ťažký boj s konkurenciou značiek Adidas a Nike, ktoré sa tiež špecializovali na šport. Po svojom počiatočnom úspechu sa dostala až na samotné dno. Ani kolekcia obuv určené pre break dance jej zašlú slávu nevrátila. V roku 1984 stála na pokraji bankrotu. To bol presne ten okamih, kedy sa Paul Van Doren znovu vrátil do hry.

Záchrana spoločnosti Vans a nová firemná stratégia

Paul Van Doren - zakladateľ spoločnosti vytvoril novú výrobnú a obchodnú stratégiu postavenú predovšetkým na kvalite tenisiek od Vans a roku 1987 sa spoločnosť podarilo vyslobodiť z dlhov. Uvedomil si, že spoločnosť potrebné potrebuje novú ikonu a zamerať sa aj na ďalšie reklamné a podporné aktivity, ktoré zviditeľnia meno firmy. Novú ikonou firemného tímu sa stal mladý skateboardista z Liverpoolu - Geoff Rowley.

História značky Vans

Geoff Rowley - nová ikona Vans

Statný a tichý skateboardista so záujmom o punk sa stal zaujímavou ikonou značky Vans. V roku 2011 sa objavil v malej úlohe vo filme režiséra Elgin Jamesa - Little birds, ale jeho hlavným záujmom bol predovšetkým skateboarding. Jeho pričinením sa rozšírila výroba korčuliarskych topánok s funkčnou prevahou vulkanizovaného procesu. Vďaka nemu došlo k výraznému odľahčeniu tenisiek a zvýšenie komfortu ich nosenia pri športových aktivitách.

Spolupráca s Warped Tour a Triple Crown

V roku 1995 nadviazala spoločnosť Vans spolupráci s organizátormi putovného festivalu sa Warped Tour. Následne sama usporiadala svoj vlastný festival s názvom Vans US Open of Surfing, ktorým chcela osloviť svojich priaznivcov z radu skateboardistov, BMX, surfistov, punkerov či surfistů. V roku 1997 nadviazala spoluprácu s Triple Crown a tiež sa rozhodla pre otvorenie vlastného skateparku v Londýne - House of Vans - centrum športu i kultúrnych udalostí.

Úspech v médiách aj oslava 50. výročia vzniku spoločnosti

Premyslený podnikateľský koncept, rozvážne investície, nevšedný dizajn aj ohlas zo strany zákazníkov. Tak možno charakterizovať spoločnosť, ktorú časopis Forbes v roku 2000 a 2001 označil za jasného favorita medzi malými americkými firmami. Tento trend našťastie firme Vans vydržal aj naďalej, a tak mohla v roku 2016 osláviť 50. výročie svojho založenia. Svojich fanúšikov nesklamali a dnešná generácia mladých športovcov sa môže tešiť na ďalšiu skvelú kolekciu.